Zamknij
Eventy - Wiedza

Szkolenie ma inspirować - o interaktywnych grach szkoleniowych

Wojciech Gawlik, 2014-02-21 00:10:27

Utrzymanie uwagi i uzyskanie optymalnych efektów edukacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnej i wesołej atmosfery jest czymś niezwykle trudnym i wymagającym. Tę umiejętność zdobywamy po przeprowadzeniu wielu szkoleń. Ważne jest jednak to, jakich metod będziemy używać.

Każdy z nas zapewne zaobserwował lub słyszał o niesamowitej chłonności dziecięcych umysłów. W wielu publikacjach spotykamy się z informacją na temat szybkości zapamiętywania i gromadzenia faktów przez kilkuletnie dzieci. Posiadana przez dzieci olbrzymia liczba neuronów nie jest tu bez znaczenia, jednak duży wpływ na tempo nauki ma jej forma. Dzieciom nie wykładamy teorii godzinami, lecz ich obserwacje prowadzone są stale podczas zabawy czy innych czynności dnia codziennego. Osoby dorosłe również czerpią wiedzę z obserwacji i przeżytych doświadczeń. W ten sposób jesteśmy w stanie przyswoić ogromne ilości informacji i zdobyć nowe umiejętności, bez konieczności wysłuchiwania trwających w nieskończoność wykładów. Wielu trenerów próbuje zreformować obecny kanon prowadzenia szkoleń i treningów, poprzez wprowadzenie zadań symulujących zachowania lub środowisko, w którym się znajdujemy. Dzięki wykorzystaniu interaktywnych ćwiczeń uczymy się poprzez doświadczanie i obserwację pewnych zjawisk zachodzących w zespole.

Niezależnie od grupy odbiorców, których może różnić wiele cech takich jak: wiek, branża, doświadczenie zawodowe, prawdziwe są słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Poprzez umiejętne wykorzystanie ciekawych gier i ćwiczeń, jesteśmy w stanie każde szkolenie skutecznie zmienić w interesujące warsztaty, by przedstawić określony problem i zmotywować uczestników do jego rozwiązania.

Rynek materiałów skierowanych do organizatorów szkoleń z zakresu komunikacji czy rozwoju twórczości jest niestety bardzo ograniczony. Wybierając narzędzia, które będziemy prezentować w trakcie szkoleń, musimy pamiętać, że poza skutecznością określonych metod, odbiorcy naszych usług zwracają uwagę na ich jakość. Odpowiednio przygotowany, a zarazem estetyczny zestaw pomocy sprawia, że jesteśmy w stanie przekonać grupę do wykonania zadania, odpowiednio nią pokierować i nadać kierunek naszej dyskusji. Na podstawie obserwacji zachowań członków zespołu możemy dokonać wstępnej diagnozy relacji w nim panujących. Dobrze zaprojektowana symulacja powinna pozwolić uczestnikom na samodzielne określenie słabych punktów ich współpracy i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Korzystanie z gier symulacyjnych pozwala wskazać konkretne aspekty, na które należy zwrócić uwagę, gdyż mogą stanowić problem podczas pracy zespołu. Zadaniem trenera jest pomoc w opracowaniu strategii eliminacji popełnianych błędów.

Skuteczne gry zaprojektowane są w ten sposób, aby dawały wiele możliwych rozwiązań. Grupy o różnej dynamice, stylach pracy podchodzą do zadań w inny sposób, dzięki czemu każda symulacja stanowi dla trenera nowe doświadczenie.

Co ważne, szkolenie nie musi ograniczać się do sali szkoleniowej. Jednym z elementów, który ma duże znaczenie dla szkolonych osób, jest by uczestnicy nie byli zamknięci w czterech ścianach sali szkoleniowej. Pamiętajmy o tym, że ludzki mózg w największym stopniu przyswaja rzeczy, które w jakiś sposób wyróżniają się od tego, z czym mamy do czynienia na co dzień. Zatem przeprowadzenie szkolenia w pobliskim parku czy w kręgu przy ognisku oraz aktywna praca i ciekawe doświadczenia dadzą znacznie lepsze efekty edukacyjne.

Dzięki wykorzystaniu narzędzi szkoleniowych mamy możliwość zaprojektowania szkolenia według potrzeb i oczekiwań klienta. Przy prowadzeniu szkoleń warto zwracać uwagę przede wszystkim na to, by było ono praktycznym i ciekawym doświadczeniem, pozwalającym na przyswojenie dużej dawki informacji i praktycznych rozwiązań.

Nowe, interaktywne gry szkoleniowe można kupić za pośrednictwem portalu Treco: http://www.treco.pl/narzedzia/gry-strategiczne/page/2

Strona 1 z 1 1

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Wojciech Gawlik

Koordynator projektu Mana Game.

Ostatnie artykuły tego autoraKreatywny człowiek w płaskim świecie

W chwili obecnej żyjemy w płaskim świecie. Świecie wielkich szans i możliwości dla ludzi kreatywnych. Nie ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...

Festiwal YouTube w Polsce już 18 czerwca

Zbliża się 3. edycja Orange Video Fest by LifeTube – największe spotkanie youtuberów, gamerów i ich fanów ...